wtorek, 26 czerwca 2018

Tlen, tlen, tlen...

Tlen- coś bez czego trudno było by nam żyć... co ja gadam jakie trudno- bez niego nie dało by się żyć!! Dużo się wciąż mówi o tym jak ważne są drzewa w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, o tym, że są znakomitymi producentki tlenu. I jakby na przeciw zapotrzebowaniu pojawiło się- Oxytree. I o nim w kilku słowach Pani Aneta Tomczyk, która obecnie odbywa u nas praktyki. Zachęcam do lektury- zdjęcia niebawem :)

Oxytree- potęga tlenu w zielonych liściach

Oxytree to drzewo stworzone prze hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu Castilla La Mancha. Aby otrzymać super-drzewo badacze skrzyżowali ze sobą dwie odmiany paulowni -Paulownia elongata i Paulownia fortunei. Dzięki temu drzewo zyskało takie cechy jak niesamowite tempo wzrostu czy ogromne liście, które przy optymalnych warunkach klimatycznych mają zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla wielkości do 111 t/ha/rok.

Wielkie zainteresowanie Oxytree na polskim rynku zapoczątkowało burze wśród ekologów, badaczy i przyrodników. Nowo powstałe drzewo zrodziło wielu zwolenników jak przeciwników.
Jednym z tych, którzy zasiali ziarno wątpliwości był pan
prof. Franciszek Dubert z Instytutu Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk. Jak twierdzi na razie badań jest niewiele a
 aby dostrzec pozytywy tej rośliny należy utrzymywać gatunek  w kilku miejscach Polski i obserwować pozytywny wpływ na środowisko.
Takiego samego zdania jest Dorota Mańkowska, naczelnik Ogrodu Botanicznego w Łodzi i Piotr Banaszczak, kierownik Arboretum w Rogowie. Twierdzą oni, że chcą dowodów na to, że roślina nie jest inwazyjna dla środowiska oraz na to czy w naszych warunkach drzewo będzie pobierało znaczą ilość
dwutlenku węgla jak przekonują dotychczasowe badania.
Faktem jest to, że roślina potrzebuje badań  w naszych warunkach ponieważ nowy gatunek istnieje na rodzimym rynku od niedawna. Na szczęście za badania zabrały się już jednostki badawcze, które maja na celu sprawdzić stan przystosowania do zróżnicowanego polskiego klimatu.

Poletka doświadczalne, które badają Oxytree znajdują się we Wrocławiu i w Łomży. Badania we Wrocławiu prowadzone są pod okiem dr inż. Przemysława Bąbelewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego. Druga stacja badawcza znajduje się w Łomży i prowadzona jest przez dr inż. Janusza Lisowskiego z Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Zebrane wyniki trzy letniej plantacji zostały przedstawione w kwietniu na konferencji naukowej Oxytree. Badania prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy wykazały prawidłowe zimowanie, dużą dynamikę wzrostu niezależnie od typu uprawy, oraz brak szkodników i chorób. Natomiast badania w Łomży pokazały, że Oxytree dobrze znosi warunki północno- wschodniej Polski, a jedynym minusem okazał się wysoki poziom wód gruntowych. Dodatkowo z przeprowadzonych badan dr inż. Lisowskiego, zawartość makro i mikropierwiastków w liściach może mieć istotny wpływ na samo nawożenie plantacji.

Oxytree to także szybko rosnące drzewo. Przez sześć lat potrafi osiągnąć do 20 metrów wysokości! Średnica pnia również przybiera na objętości, bo przy tak wysokim wzroście wynosi do 35cm. Drewno nie posiada sęków, a ścięte drzewo odrasta od pnia do pięciu razy po pierwszej wycince. Charakterystyczną cechą drzewa tlenowego jest także dziewięciometrowy korzeń palowy, który pobiera składniki pokarmowe z głębszych warstw ziemi. Na plantacji dr inż. Lisowskiego zaobserwowano także, że badane drzewo tlenowe w krótkim terminie uzyskało duże przyrosty. Średni wzrost w okresie od maja do września wynosił 162 cm a rekordzista uzyskał wysokość 275 cm przy średnicy pnia 65 mm na wysokości 20 cm od powierzchni ziemi.

Barszcz Sosnowskiego a Oxytree
Drzewo które niedawno zapoczątkowało swoją historię na polskim rynku zaczęto porównywać do historii barszczu Sosnowskiego, który w latach 50 XX został sprowadzony jako roślina pastewna. Jednak ze względu na parzące właściwości okazał się groźny dla ludzi. Skutki nasadzeń barszczu Sosnowskiego widoczne są do dzisiaj. Pomimo likwidacji go, roślina pojawia się w niespodziewanych miejscach, a wszystko przez zdolność rozsiewania się przez nasiona.
Jednak nie dotyczy to drzewa Oxytree, ponieważ inżynieria  genetyczna zadbała o to, aby roślina nie miała zdolności rozmnażania się przez nasiona. Jedyną drogą do rozprzestrzenia się Oxytree jest laboratorium In Vitro.

Kusząca nowość na rynku ma wielu zwolenników, którzy nie czekając na ekspertyzę badań naukowych sami podejmują chęć zasadzenia drzew na swoim ogrodzie. Czy to błąd? Trudno stwierdzić nie znając dokładnych badań.
Jednak analiza już trzy letnich badań, daje pozytywny obraz tego drzewa. Oxytree może okazać się rewolucją przez swoja zalety. Jeśli początkowe badania potwierdzą w rzeczywistości, że Oxytree jest nadzieją na zanieczyszczone powietrze i pozyskiwanie drewna
nie niszcząc obecnego ekosystemu, prawdopodobnie zagości u nas na stałe.


źródła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz